Najväčšia európska lúpež

Autor: Boris Kačáni | 25.5.2012 o 10:00 | Karma článku: 16,98 | Prečítané:  23087x

Ak si niekto dá tú námahu a naštuduje si dôkladne a precízne celú problematiku okolo Grécka, garantujem vám, že mu vyschne v krku, zježia sa mu chlpy aj na zadku a pravdepodobne bude potrebovať rýchlu infúziu. Je to desivé a ja žasnem, ako málo kompetentných ľudí má chuť a vôľu vniknúť hlbšie do problému. Pozrime sa teda na techniky, ktoré sa v Grécku používajú, na cicanie peňazí v miliardových sumách. Snažil som sa to písať „ľudskou" rečou, aby to bolo pochopiteľné aj pre laika. Dúfam, že sa mi to podarilo.

Hneď na začiatku musím priznať, že motiváciou k napísaniu týchto riadkov bol článok Richarda Sulíka, ktorý som nedávno čítal. Bol však napísaný tak, že som mu nie celkom rozumel, nemám ekonomické vzdelanie, takže v ňom boli pasáže, ktoré som celkom nepochopil. Preto som sa obrátil na Richarda s prosbou, či by mi to nevysvetlil polopate. A on mi to vysvetlil. A mňa to šokovalo ešte viac. Preto sa pokúsim prerozprávať získané informácie tak, aby to bolo zrozumiteľnejšie. A ešte ďakujem Richardovi, že si našiel čas.

Začnime s jednoduchým popisom, ako sa v Grécku „vyrábajú" peniaze. Národná banka požičiava komerčným, teda poskytuje im úver. Pravidlo je, že za úver musia banky ručiť. V normálnych podmienkach by ručenie malo byť reálne a podložené. V Grécku to však funguje nasledovne. Komerčné banky majú veľké množstvo gréckych štátnych dlhopisov. Týmito „cennými" papiermi ručia za svoje úvery. Príde komerčná banka do národnej a vypýta si úver, napríklad miliardu Eur. Za žiadanú miliardu ponúkne ako záruku štátne dlhopisy. Milá národná banka bez mihnutia oka vygeneruje miliardu (je to naozaj tak, aj keď to znie neuveriteľne, jednoducho národná banka pošle počítačom vygenerované peniaze na účet komerčnej) a komerčná má miliardu v kešeni. Národnej banke zostanú prakticky bezcenné štátne dlhopisy. Myslíte, že ojedinelý prípad? Práve naopak! Toto sa deje v masívnom meradle!

Avšak, ak by si niekto myslel, že je to hardcore najhrubšieho zrna, tak sa mýli, aj toto sa dá prekonať. Čo vymyslia komerčné banky, ak už nemajú žiadne zlato, cenné papiere a štátne dlhopisy? Ešte väčší tunel. Jedna banka, nazvime ju banka A, požičia (akože) druhej, nazvime ju banka B, miliardu (príklad). Znamená to, že banka A, ktorá požičala, má pohľadávku od banky B, ktorú si zoberie so sebou a kľudne príde do národnej banky, že požičajte mi miliardu, toť mám pohľadávku, ktorou budem ručiť. Tak a potom sa deje nasledovné. Banka A si na „oplátku" požičia od banky B miliardu. Čiže aj banka B má v rukách pohľadávku, ktorou akože môže ručiť. Čiže milá banka B si tiež odskočí do národnej a požičia si miliardu, za ktorú ručí pohľadávkou od banky A. Perverzné? Veru, nemýlite sa, je to tak a takto to aj funguje!

Samozrejme, že v národnej banke vedia presne o aký tunel ide. Ale to ich veľmi nezaujíma, miliardy generujú ako na bežiacom páse. Veď Nemecko a eurozóna to cvakne. Takýmto spôsobom sa tuneluje eurozóna. Bez váhania to možno nazvať kriminálnym a zločineckým konaním. Je to šialené a o to viac choré, že je to tolerované celou eurozónou. Aby to bolo jasné aj na číslach, pred rokom vygenerovala národná banka Grécka menej ako 2 miliardy eur, dnes to je 109 miliárd! To len na ilustráciu, ako priam exponenciálne narastajú sumy, posúvané národnou bankou Grécka do systému, ktoré nie sú prakticky kryté žiadnymi reálnymi zárukami, len bezcennými papiermi. Keď celý tento podvod vybuchne a bublina spľasne, všetky peniaze budú fuč, nikto nič neuvidí.

Nuž zhrňme si krátko, čo ten špás a tolerovanie tunelu eurozóny šikovnými Grékmi bude stáť. A žiaľ aj Slovákov, lebo okrem SaS nie je schopný ani jeden politik akceptovať realitu a postaviť sa voči krachu Eura. Totiž úplne všetko vraví jednoznačne, že Euro neprežije. A neprežije práve kvôli Grécku a podobným krajinám (praktiky opísané vyššie sa dejú aj inde), efekt je absolútne opačný, ako sa snažia politici a úradníci v Bruseli dosiahnuť. Tým, že umožnili Grékom takto tunelovať eurozónu, nekonečným naťahovaním času a pchaním stoviek miliárd do krajiny s 11 miliónom obyvateľov, celá bublina musí zákonite vybuchnúť a potom, po výbuchu sa Euro zrúti ako papundeklový domček, ktorého schmatne hurikán triedy 5.

Krátko teda k číslam. Pohľadávky voči národnej banke Grécka (teda to, čo národná banka dlží iným), odborne sa to nazýva TARGET, sú dnes 103 miliárd éčiek, len ako pikošku uvediem, že začiatkom roka 2010 boli 53 miliárd. Za dva roky stúpli priatelia o 100%! Len na porovnanie, pohľadávky voči národnej banke Grécka (aby tomu každý rozumel, teda tá suma, ktorú národná banka dlží iným, presnejšie dlží eurosystému - ak niekto chce ešte presnejšie, tak je to ECB a národné banky eurozóny) sú vyše 5 a pol násobkom štátneho rozpočtu Slovenska! Tu má Slovensko automaticky na krku (či chceme alebo nie, lebo TARGET pohľadávky sa prenášajú aj na národné banky eurozóny) vyše jednej miliardy Eur, kto chce presne, je to 1,058 miliardy! Paráda. A už dnes máme zarobené. Dúfam, že nikto, ani ten najväčší hlupák neverí, že z toho uvidíme čo i len cent.

Poďme však ďalej, lebo to je len smiešny začiatok. Potom tu máme ten slávny Euroval. Z toho dostali Gréci vyše 77 miliárd Eur. V prvej pôžičke Grécku (pozor, to nie je ešte euroval) išlo skoro 73 miliárd, tu je našťastie Slovensko mimo hry a mali sme len z pekla šťastie, že Fico and company neboli pri moci, lebo v takom prípade by sa tá partička tunelárov bez zaváhania pridala k ostatným finančným kaskadérom. Centrálna európska banka nakúpila bezcenné grécke dlhopisy za 45 miliárd (mimochodom protiprávne, hovorí o tom Libanonská zmluva - nepomýlil som sa, to len používam výrazové prostriedky nášho cteného pána prezidenta). Ďalej, MMF ručí sumou 48 miliárd Eur. A tak sa pomaly dostávame k výslednej sume, koľko bude stáť špás s Grékmi, lebo dnes už aj insitní politici a ekonómovia nepochybujú, že je koniec s gréckym zázrakom, čo znamená, že nikto neuvidí z tej slnečnej krajiny ani cent, všetky peniaze sú fuč, stratené, minuté, ako by ich vcucla čierna diera.

Takže suma sumárum, všetko spočítané pod čiarou, grécky špás bude stáť minimálne 347 miliárd Eur (situácia približne dnes). Možno je problém pre človeka vôbec si tú sumu predstaviť. Keď to prerátam na koruny (ak to chcem rátať celé na kalkulačke, potrebujem špeciálnu, s displejom, ktorý zobrazuje 14 čísel), je to neuveriteľných a nepredstaviteľných 10 biliónov, 410 miliárd korún (10.410.000.000.000 korún)! Takúto sumu, ktorá sa rovná devätnásťročnému HDP Slovenska zožerie Grécko za pár mesiacov, nič sa nevyrieši, nakoniec skrachuje a s ním s vysokou pravdepodobnosťou aj celé Euro. A len kvôli ješitnosti a asi aj nevedomosti európskych politikov a bruselských úradníkov. Nás Slovákov ten špás bude stáť skoro 2,3 miliardy éčiek, pre lepšiu predstavivosť, bolo by to 69 miliárd korún. Teda dnes. Zajtra možno ešte viac.

Bude mi poteším sledovať (ale cez slzy), keď sa to celé zrúti, ako sa budú všetci zástancovia chorého zachraňovania parazitujúcich a vedome tunelujúcich štátov potom ksichtiť, ako budú habkať a koktať, že prečo to nevyšlo, prečo preplieskali stovky miliárd peňazí daňových poplatníkov, ktorým zničili menu a úspory. A som si istý, že zase budú všetko zachraňovať presne tí istí, ktorí to spôsobili. Je to vždy tak.

Teraz už trochu chápem tie obludné mechanizmy, akými prebieha tunel storočia v Európe. A my sa na ňom podieľame ako nesvojprávne figúrky. Každý z nás prispeje 420-timi éčkami. Aj kojenci, všetci. To by však nebolo to najhoršie. Ak sa zrúti Euro, bude to mať pre nás dosť fatálne následky a rany z tohto špásu si budeme všetci vylizovať ešte veľmi dlho. Jednoducho skvelé, pekne ďakujeme páni úradníci a politici.

Aktualizujem: dnes, 24.5. čítam v HN, nemecká tlač: Odchod Grécka je istá vec. Je to v nemeckom denníku Deutche Wirtschaft Nachrichten. Takže istá vec. Nie špekulácie. A sme tu. Už ma napadá len jedno. S prepáčením, musím to napísať takto, hoci som si povedal, že sa budem už vyjadrovať miernejšie, kto mal nakoniec pravdu vy hajzlíci? Bol to Sulík a SaS, alebo všetci ostatní s ohnivými prejavmi o solidarite a drístaní o poslúchaní veľkých v EÚ? Za toto ste položili vládu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?