Tušenie budúcnosti

Autor: Boris Kačáni | 30.5.2012 o 10:00 | Karma článku: 26,74 | Prečítané:  8986x

Pomaličky sa Róbert Fico a jeho suita zabývala a udomácnila na nových flekoch, tie opičky a to divadielko po voľbách, že teda z namosúreného a arogantného socialistu sa stal umiernený demokrat prchá ako aromatický uhľovodík a teda nastal čas na drobnú úvahu, zhodnotiť fenomenálne nápady a smerovanie našej krajiny do skvelej budúcnosti.

Zase musím uznať, že súdruh priemer a jeho PR oddelenie to vie. Teraz bez srandy, myslím to vážne, fakt ich obdivujem. Hoci na jednej strane manipulovať so Slovákmi je dosť jednoduché, na druhej strane je predsa len črtajúci sa systém, ktorý naozaj poškodí asi všetkým, najmä tým najchudobnejším, ako umelecké dielo. Je to ako obraz avantgardného umelca, ktorému skoro nikto nerozumie, čo ním autor myslel, hlbší význam pochopí len zopár jedincov, s vysoko vyvinutou empatiou.

Zoberme si jednoduchú vec. Z minulosti. V roku 2006, po nástupe socialisticko-zlodejského zlepenca k moci, ihneď zrušili zajacove 20 korunáčky v zdravotníctve. Veľká sláva, hurá! Avšak ak si dobre pamätám (písal som o tom už dávno článok), tak počas prvej ficovlády stúpli priame platby pacientov o 40%. Ak som sa trochu sekol v čísle, ospravedlňujem sa, ale to číslo nie je dôležité, ide o princíp. Zrušiť niečo, čo človeka dráždi, ale okľukou, nenápadko z neho vytiahnuť oveľa viac. Tak, aby mu to ani nedošlo. V tom sú naši socani majstri sveta.

Dnes to je obdobné. Zdaniť banky a všetky firmy vyššou daňou znamená, že všetky tieto dane sa šikovne premietnu do cien, do poplatkov a nakoniec to aj tak cvakneme my všetci. Nie priamo, ale okľukou. S vysvetlením, ktoré bude znieť v ušiach ficovoličov, ako ľúbezná ezoterická hudba. Sekneme tým nenažraným kapitalistom po krku. Peňazí majú haba ďúra, tak nech nám priplatia. Počúva sa to dobre. A každá trúba je spokojná. Až na maličkosť, ktorá tej trúbe trošíčku uniká. Súdruhovia začnú šklbať banky, z dôvodu, že nemajú dosť peňazí na svoju socialistickú žúrku. A je úplne pochopiteľné, že banky si nenechajú len tak zobrať kopec peňazí, na základe nenažranosti a neschopnosti nejakých socialistov. Takže stratu si šikovne vyberú naspäť od klientov.

A zlí budú zase tí kapitalistickí vykorisťovatelia. Nie tí, ktorí to spôsobili, ale tí, ktorí sa vlastne bránili. Nie som obhajca bánk, tiež sa mi nepáči, že nás šklbú ako sa dá a tiež by som s tým niečo chcel spraviť. Lenže to nejde. Banky podnikajú a presne tak ako ten najmenší živnostník, každý chce vydolovať maximum. V biznise žiadna solidarita, alebo dobročinnosť neexistuje. Či sa to niekomu páči, alebo nie.

Všimnite si priatelia, ako dobre vie Fico šibrinkovať Európou, keď sa mu to hodí. Ako hrmí spravodlivým hnevom, keď niekto iný museli zachraňovať prúser, ktorý on sám zanechal. To, čo sa hodí, tam si nájde príklad v Európe. O inom, čuší ako voš pod chrastou.

Bolo že to kriku, keď sa zvýšila DPH o 1%, ako takzvaná Ficova daň. Denne tlačovka, ako pravicový zlepenec ožobračuje Slovákov. Hromy blesky, vymyslené čísla, katastrofické scenáre... Tak sa teda pýtam, deficit majú socani oveľa menší, ako zostal po ich kobercovom nálete, prečo teda nevráti DPH na 19%, ako bola predtým?

Prečo nezníži DPH na potraviny, tak ako je to bežné v Európe, keď už má Európu plnú hubu, keď sa mu to hodí? Prečo neznížil a ani nezníži dane na pohonné hmoty (keď bol opozícii, neustále dával v parlamente návrhy na ich zníženie)? Oficiálnou odpoveďou je, lebo treba sanovať rozvrátené verejné financie. A kto ich prosím pekne rozvrátil? Kto nechal 8%-ný deficit? Matka Tereza? Počujem nariekať socialistov, ako málo Slováci zarábajú, v každej diskusii je ten plač. Ale páni, veď ste ešte nedávno 4 roky frčali vo vláde. Vláda socialistická, teda vláda ochrancov chudobných! Ako to, že po štyroch rokov vládnutia, sú tie platy také mizerné? Ale akosi sa ich na to nikto nepýta. Ani v diskusiách. Čomu celkom dobre nerozumiem...

Takže sa pozrime na reálne opatrenia, ktoré majú za cieľ „nedotknúť sa chudobných".

Budúcnosť nie je zaujímavá, takže treba vyrabovať druhý dôchodkový pilier. Žiadne „antisociálne dane", ktoré zaviedli pravicové hyeny, ožobráčujúce Slovensko sa meniť nebudú, ostávajú! Prečo, milý Róbert? Vek odchodu do dôchodku sa ide drasticky zvyšovať. Idú sa napariť extra dane bankám a počul som, že aj iným, vysoko ziskovým firmám. Keby len to, dane sa idú zvyšovať úplne každej právnickej osobe, teda všetkým firmám. Zaplatíme ich všetci, aj tí najchudobnejší. Každý, kto čo i len trošku pričuchol podnikaniu vie, že je množstvo spôsobov, ako „optimalizovať" zisk. Stavím sa, že nič extra navyše socani na vyšších daniach nevyzbierajú.

Čiže, inak povedané priatelia, Kažimír ako už PR oddelením dobre vycvičená opička vytrubuje, že zvýšením dane zo zisku sme plus mínus na Európskom priemere. Ok, to je pravda. Len pozabudol, že čo sa týka DPH napríklad na potraviny, tak tam sme vysoko, ale mimoriadne vysoko nad priemerom. Totiž filozofiou rovnej dane bolo to, že priame dane (teda dane z príjmu) budú nízke a necháme viac peňazí ľuďom v peňaženke, ale na „oplátku" bude jedna sadzba DPH na všetko. Teraz budeme mať vysoké dane z príjmu, zo zisku a samozrejme DPH, ktorá bola nastavená v rámci koncepcie rovnej dane, tak tá samozrejme zostane tak, ako je. Naozaj, maximálne „sociálny" prístup...

Ide sa dvíhať daň z nehnuteľností. Kreatívci od socanov (čo sa týka daní, tam fakt ich fantázia nemá medze) idú zaviesť daň z luxusu (netešte sa, to ešte uvidíte, ako dokážu naši páni herci definovať luxus), idú zaviesť daň z dedičstva a z daru! Samé nové a nové dane, Ak som to dobre pochopil, skapalo aj zrušenie koncesionárskych poplatkov, cálovať na ten televízny brak budeme naďalej.

Takže si to zhrňme. Žiadna daň, žiaden poplatok, nič sa znižovať nebude! Všetko to, čo bolo pôvodne nesociálne, čo podľa socanov ožobračovalo národ, všetko to, čo tak vášnivo a s „úprimným" záujmom o blaho chudobných Róbert Fico kritizoval, nič sa nemení, všetko zostáva. K tomu však prichádzajú ďalšie a ďalšie platby a dane. Z príjmu, zisku, finančných transakcií, dedenia, luxusu, nehnuteľnosti a tipujem, že tu to ešte neskončí. A fenomenálne na tom je to, že oni to vedia predať tak, že ficovolič verí, že sa ho to nedotkne. Jednoducho neuveriteľné.

Na opačnej strane, nepočuť ani slovíčko o efektívnom hospodárení, znižovaní nákladov, šetrení. Čistá fantázia. Marcipánový cukríček tomu nasadili nápadom, vyhadzovať najlacnejšiu a najdrahšiu ponuku z tendrov a verejného obstarávania. Tu ma napadá jedna vec. Ktorého kreatívca napadlo takto to formulovať? Je to naozaj tak premakané, alebo sa trafili len hlúpou náhodou? Aby to pre menej chápavých dobre znelo? Veď najdrahšia ponuka je a aj vždy bola vyraďovaná! Hoci u socanov nie vždy (napríklad mýto), ale to tú kohortu kmínov nemožno brať ako bernú mincu v civilizovanom svete.

Takže prečo formulácia, že najlacnejšia a najdrahšia ponuka sa škrtne? Veď podstata tohto nápadu hodného Nobelovej ceny je nasledovná. Vyradiť z tendra len najlacnejšiu ponuku. Nič iné. Všetko toto už nie je len predpoveď, strašenie budúcnosťou, tipovanie. To už sú reálne nápady, ktoré aj budú zavedené do praxe. Len akosi ficovolič ich nie a nie zaregistrovať. Ale cítiť ich veru bude. Avšak som si skoro istý, že potom, keď mu jeho idol, spasiteľ chudoby na Slovensku povie, že mu vlastne pomohol a ak mu niekto poškodil, tak to nebol on, ale tie nenažrané kapitalistické hyeny, tak mu bez mihnutia oka uverí. Taká u nás obyčaj...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?