Mozog je plastický

Autor: Boris Kačáni | 14.3.2014 o 13:15 | Karma článku: 21,86 | Prečítané:  2676x

Mozog je najkomplexnejšia štruktúra vo vesmíre. Blbé je, že ho dostávame bez návodu na použitie a automaticky mnohí s ním zaobchádzajú nesprávne. Vravia si, chcem ho dlho zachovať čerstvý tým, že ho zriedkavo použijem. Žiaľ, takto to nefunguje! Mozog funguje hnusnou logikou „use it, or loose it". Najdôležitejšie posolstvo rokov výskumu je, že mozog je plastický. Prestavuje sa podľa toho, ako ho používame. Nakoniec, vieme to už veľmi dlho. Už pred 2000 rokmi povedal Marcus Aurelius, že s postupom času, preberá duša farbu myšlienok.

To, čo si myslíme nás mení až do hĺbky štruktúry mozgu. Mozog trénujeme každodenne tým, v akom prostredí žijeme, a s kým žijeme. Napríklad lekár, keď stretne ženu s hlbokým dekoltom, kam sa pozrie najprv? Na štítnu žľazu a pozerá na ňu dovtedy, kým neprehltne, lebo až potom sa dá odhadnúť jej veľkosť. Alebo sa môže stať, že učiteľka matematiky v obchode úplne podvedome povie pokladníčke, to ste veľmi pekne zrátali a teraz to isté, ale bez toho prístroja! Zväčša vôbec nevnímame, ako nás formuje to, čo robíme a ako myslíme.

Martin Seligman, americký psychológ, pionier pozitívnej psychológie zistil, že v USA patria k najmenej šťastným tí, ktorí majú jeden z najlepšie platených džobov. Právnici. Prečo? Za čo je platený taký mozog právnika? Mozog právnika sa učí, že za každou nevinnou vetou v nejakej zmluve sa skrýva tučná habaďúra. Predstavuje si, aká kuleha, aký prúser by v nejakej budúcnosti mohol z tej formulácie nastať v prípade potenciálneho sporu s druhou stranou. Ak toto robia 16 hodín denne, zmení ich to. S tým istým, dobre zaplateným mozgom dôjdu potom domov, a ich partner, alebo partnerka ich pozdraví neškodnou vetou. Pekné, ži si tu. A právnik ešte v noci v posteli nemôže zaspať a divoko húta, do frasa, v čom je háčik?

Asi čumíte ako vírus do skúmavky, že čo to tu trepem dva dni pred voľbami prezidenta. Áno, chcel som napísať aj nejakú analýzu, ale keď pozerám blogovaciu scénu, nedokázal by som už zosmoliť nič nové. Všetko už bolo povedané. A nie raz, ale tisíc krát. Preto som sa rozhodol článok trochu odľahčiť.

V prvom odstavci článku som chcel poslať odkaz ficovoličom. A nasledujúcim textom som chcel nadľahčenou formou pripomenúť, ako veľmi nás formuje prostredie. Je to aj vedecky overený fakt. Inak povedané, kto sa pohybuje v primitívnejšej spoločnosti, aj keď je inteligentný, postupne osprostieva. A naopak, aj menej inteligentný jedinec v spoločnosti chytrejších, sa posúva vyššie. To isté platí, ak sa niekto pohybuje v zlobe, klamstve, v mafiách, stáva sa čím ďalej tým väčším podliakom. A ani si to neuvedomuje.

Ak sa čudujete rôznym mafiánom, grázlom a politikom, že načo ženú veci do krajnosti, načo toľko kradnú a podvádzajú, veď majú naozaj už dosť aj na to, aby si kúpili karibský ostrov, tak odpoveď je práve v tom, že prostredie im vyformovalo mozgy a myslenie tak, že majú pocit nedotknuteľnosti a vlastnej geniality. Hoci mafiánov sú plné cintoríny. A aj politické cintoríny sú plné úchylov a psychopatov, ktorí si boli istí svojou neotrasiteľnosťou.

To je aj dôvod, prečo sú mnohí politici utrhnutí od reality. Aj nímandi, dosadení do funkcie, veľmi rýchlo a veľmi radi nadobudnú presvedčenie, že sú polobohovia a prostredie ich učí, že je jedno koľko ukradnú, koho podvedú, koľko budú klamať, koľko zákerností napáchajú, nič sa nedeje. Vo vyspelých krajinách sa to deje v minimálnej miere práve kvôli prostrediu, ktoré politikov formuje a v tom prostredí dobre vedia, že za krádež je basa natvrdo!

Tak a teraz finále grande. Ako musí mať vymodelovaný mozog niekto, kto klamal v mladosti na prihláške do KSČ (alebo klame dnes), kto stihol byť za pár rokov života komunista, ľavicový demokrat, nejaký zmutovaný protagonista tretej cesty, sociálny demokrat, zháňajúci stovky miliónov vlastnou hlavou cez paralelne účtovníctvo? Niekto, kto klame tak, že pravdu už zásadne nehovorí? Niekto, kto zastrešuje organizované zločinecké skupiny, ktoré parazitujú na štáte a systematicky vykrádajú peniaze daňových poplatníkov? Navyše vykazujúci minimálne 80% všetkých klinických príznakov psychopata, či sociopata. Celý aktívny život prežiť v klamstve, pretvárke, hnuse, podvodoch znamená mozog znetvorený na nepoznanie. Bez reálnej možnosti nápravy a sebareflexie.

Úplne záverom len jedna poznámka. Vykryštalizovalo sa to nakoniec tak, že Hruškovič je odpálený a s červeným kmérom postúpi do druhého kola buď Procházka, alebo Kiska. Preto môžeme pomerne slobodne voliť. Od začiatku bola pre mňa osoba Rada Procházku najvhodnejšia na funkciu prezidenta a ostatné dni moje presvedčenie potvrdili. Mám aj „spravodajské" informácie priamo od človeka, ktorý s ním robí a je to všetko OK, keci o arogancii, nadradenosti sú vraj bludy. Preto je moja voľba jasná. Rado Procházka. Ak postúpi Kiska, nemám s ním zásadný problém. Zásadný problém mám s mocou posadnutým psychopatom, s mozgom znetvoreným zlobou a podlosťou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?